
Klimatske promjene i održivost trenutno su jedna od glavnih tema i svi želimo dati svoj doprinos na bilo koji način. Dok države širom Europe i svijeta pokušavaju smanjiti emisije ugljika, svi bismo trebali pronaći alternativna rješenja za stvari koje smo donedavno uzimali zdravo za gotovo.
Najveća količina energije u europskim kućanstvima troši se za grijanje stambenih prostora, čak više od 62 %. Daljnjih 15 % upotrebljava se za grijanje potrošne vode. Stoga grijanje našeg doma možemo smatrati ključnim područjem u kojem alternativna rješenja koja štede energiju mogu značajno utjecati na potrošnju i troškove energije. Dok su donedavno kotlovi i radijatori na fosilna goriva bili popularan izbor, sve više se okrećemo suvremenoj tehnologiji za grijanje kao što su dizalice topline i klima-uređaji.
Tu se javlja novo pitanje: trebamo li svi žuriti sa zamjenom postojećih sustava za grijanje ili postoji alternativni način za poboljšanje održivosti koji ne podrazumijeva ogromne troškove i ugradnju potpuno novog sustava za grijanje?
Utjecaj radijatora na grijanje doma
Današnji sustav toplovodnih radijatora izumio je Rus poljskog podrijetla, Franz San Galli, sredinom 1850-ih. Međutim, radijatori su se počeli pojavljivati u bogatijim domovima širom Europe tek krajem 19. stoljeća. Ne samo da su imali vrlo praktičnu svrhu, već se elegantan izgled radijatora od lijevanog željeza također savršeno uklapao u tadašnji dizajn prostorija.
Suvremeni sustav centralnog grijanja koji je danas skoro svima poznat nije bio uobičajeni prizor u Europi sve do 1970-ih. Ideja da se cijela kuća može zagrijati na ugodnu temperaturu tijekom zime bila je nova i uzbudljiva te je promijenila način na koji gledamo na grijanje doma.
Treba li mijenjati radijatore?
Prema Izvješću o tržištu grijanja za 2021. godinu koji je objavila European Heating Industry, hidronički emiteri topline (na bazi vode) mogu se naći u gotovo 130 milijuna zgrada širom EU-a, što znači da se većina sustava za grijanje koji su trenutno u uporabi koristi vodom za distribuciju topline do emitera ugrađenih u prostorijama. Iako navedeni broj također uključuje sustave za podno i konvektorsko grijanje, većina vodenih sustava za centralno grijanje upotrebljava toplu vodu iz kotla koja se obično grije prirodnim plinom i zatim cirkulira do radijatora pomoću električne pumpe.
Prosječni uporabni vijek kotla i radijatora procjenjuje se na 10 do 15 godina pa je možda vrijeme razmisliti o zamjeni sustava ako primjećujemo znakove istrošenosti ili starenja. S druge strane, ako trenutni sustav nije toliko star, dobro je održavan i ne pokazuje nikakve probleme u radu, zamjena kotla i radijatora potpuno novom tehnologijom grijanja može se činiti nepotrebnom.
Pogodnosti zamjene radijatora klima-uređajima
Prijelaz u 21. stoljeće donio nam je još jedan pomak u svijetu grijanja domova. Iako su kotlovi i radijatori na fosilna goriva još uvijek primarni način grijanja u srednjoj Europi, tehnologija na kojoj se temelji centralno grijanje više nije dugoročno održiva. Zajedno s povećanjem troškova goriva, održivost sustava jedan je od glavnih razloga za prebacivanje na alternativne načine grijanja u hladnijim mjesecima.
Unatoč činjenici da se najčešće upotrebljavaju za hlađenje, klima-uređaji zapravo su odlično rješenje za grijanje doma. Klima-uređaji su iznimno učinkoviti jer proizvode približno 5 kW topline za svaki kW utrošene električne energije, posebice ako ih usporedimo s kotlovima koji proizvode manje od 1 kW topline po kW energije. Ovo je odmah dobar pokazatelj dugoročne isplativosti klima-uređaja. Važno je napomenuti da učinkovitost klima-uređaja varira ovisno o promjenama temperature okoline. Stoga se za pregled sezonskih razlika učinkovitosti upotrebljavaju vrijednosti SCOP i SEER.
Smanjenje emisije ugljičnog dioksida primarni je fokus država koje zagovaraju prestanak uporabe sustava za grijanje temeljenih na fosilnim gorivima, a prelazak na klima-uređaje definitivno pomaže u postizanju tog cilja. Suvremeni klima-uređaji, poznati i kao dizalice topline zrak-zrak, uzimaju toplinsku energiju iz vanjskog zraka i unose je u prostor kako bi ugrijali unutarnji zrak. Toplina se uzima iz okolnog zraka umjesto da se stvara izgaranjem goriva, a ovakvom primjenom obnovljive energije smanjujemo tekuće troškove rada pa se klima-uređaji smatraju puno boljom opcijom kada govorimo o budućnosti našeg planeta.
Iako postoje i druga održiva rješenja kada je u pitanju zamjena postojećeg sustava za grijanje, učinkovita dizalica topline vjerojatno je najbolje rješenje ako planiramo opsežne građevinske zahvate, a obično su i najbolji izbor za novogradnje. Međutim, cijena i količina rada koja je u nekim slučajevima potrebna za ugradnju dizalice topline mogu se na prvi pogled činiti manje privlačnim ili isplativim.
Istovremena upotreba klima-uređaja i radijatora
Ugradnja bilo kojeg novog sustava za grijanje zahtijevaja određeno početno ulaganje. Ako su postojeći kotao i radijatori stari, možda je vrijeme za zamjenu cijelog sustava. S druge strane, ako samo želimo smanjiti tekuće troškove rada i osigurati održivo korištenje energije, treba razmislite o dodavanju klima-uređaja koji će raditi istovremeno s postojećim radijatorima.
Zamjena radijatora klima-uređajima u cijelom domu možda nije uvijek najpraktičnije rješenje, ali uvijek možemo znatno smanjiti troškove dodavanjem jednog ili dva klima-uređaja u prostorije u kojima provodimo najviše vremena. Kao rezultat možemo nastaviti upotrebljavati svoj sustav centralnog grijanja za potrošnu toplu vodu, a radijatore koristiti samo u prostorijama bez klima-uređaja. Uvijek možemo upotrijebiti radijatore kao pomoćno rješenje kada nam to zatreba. Na ovaj način možemo iskoristiti mogućnosti našeg klima-uređaja za grijanje glavnih prostorija.
Zamjena radijatora klima-uređajima u nekim prostorijama može imati sljedeće pogodnosti:
- Znatno jeftinije od zamjene cijelog sustava za grijanje – radovi potrebni za ugradnju single split sustava za jednu prostoriju ili multi-split sustava za više prostorija znatno su manjeg opsega u odnosu na radove koji su potrebni za zamjenu cijelog sustava.
- Poboljšanje učinkovitosti – upotreba klima-uređaja za grijanje glavnog stambenog prostora košta manje od uporabe kotla za proizvodnju iste količine topline. Centralno grijanje je skupo, naročito zbog rastuće cijene goriva, pa nam upotreba klima-uređaja uz radijatore može pomoći da povratimo dio troškova.
- Raznovrsnost – možemo ugraditi jednu jedinicu klima-uređaja u samo jednoj prostoriji. Međutim, ako razmišljamo unaprijed, postoji vjerojatnost da ćemo se u nekom trenutku potpuno prebaciti na klima-uređaje za održavanje udobnosti u našem domu, a tada bismo trebali uzeti u obzir multi-split sustav. Iako zahtijeva više posla tijekom ugradnje, mogućnost povezivanja do pet unutarnjih jedinica idealno je rješenje ako kasnije sve radijatore u svom domu planiramo zamijeniti klima-uređajima.
- Regulacija temperature tijekom cijele godine – zamjenom radijatora klima-uređajima dobijamo ne samo učinkovit i ekonomičan sustav za grijanje zimi, već i mogućnost korištenja klima-uređajem za hlađenje u vrućim ljetnim danima.
Ako se dodavanje klima-uređaja tvojem postojećem sustavu za grijanje čini kao dobro rješenje, ovdje možeš pronaći više informacija o tehnologiji dizalice topline zrak-zrak i saznati kako bi se mogla savršeno uklopiti u tvoj dom.